Notice: Undefined index: action in /home/u8972300/public_html/wp-content/themes/customify/functions.php on line 2

Notice: Undefined index: action in /home/u8972300/public_html/wp-content/themes/customify/functions.php on line 7

Notice: Undefined index: action in /home/u8972300/public_html/wp-content/themes/customify/functions.php on line 12

Notice: Undefined index: action in /home/u8972300/public_html/wp-content/themes/customify/functions.php on line 17
Uzlaştırmacılık Sınava Hazırlık Eğitimi – ASC
Menü Kapat

Uzlaştırmacılık Sınava Hazırlık Eğitimi

EĞİTİMİN AMACI VE HEDEFİ

Ceza Muhakemesi hukukunda, mağdurların haklarının korunması ve suç faillerinin topluma kazandırılması amacıyla gelişen uzlaştırma; mağdur ve failin, özgür iradeleriyle kabul etmeleri hâlinde, tarafsız bir üçüncü kişinin yardımıyla, suçtan ortaya çıkan sorunların çözümüne aktif olarak katıldıkları bir süreçtir.

2017 yılından bu yana, uzlaştırmacılara yönelik de bir takım düzenlemeler ihdas olunmuş; uzlaştırmacılar için eğitim, sınav, sicil ve denetim mekanizmaları getirilmiştir. Böylece uzlaştırmacı adayları, uzlaştırma temel eğitimini aldıktan sonra yapılacak olan sınavda başarılı olmaları halinde, Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri Daire Başkanlığı tarafından tutulan uzlaştırmacı siciline kayıt olabilmekte ve uzlaştırmacı olarak görev alabilmektedirler.

İlk uzlaştırmacılık sınavı 11. Mart. 2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir. İkinci sınava yönelik Uzlaştırmacılık Eğitimleri 24.Nisan.2019 tarihinde başlamış ve 30.11.2019 tarihinde sona erecektir. 2020 yılı ilk aylarında ikinci sınavın yapılacağı tahmin edilmektedir.

Eğitimimizde, uzlaştırmacılık eğitim konularının özetlenmesi ve test usulü ile yapılacak sınava yönelik bir çalışma sistemi öngörülmektedir.

KİMLER KATILMALI

Eğitime uzlaştırmacılık eğitimini tamamlamış olan uzlaştırmacı adayları katılabilir.

Eğitimin uzlaştırmacılık temel eğitimi olmadığı , kısa süre içerisinde ve sınava yönelik bir güncelleme eğitimi olduğunun dikkate alınarak, katılımcıların eğitim kitabını okumuş olarak eğitime katılmaları eğitimin verimli olmasını sağlayacaktır.

Sınava girecek tüm adaylara başarılar dileriz.