Notice: Undefined index: action in /home/u8972300/public_html/wp-content/themes/customify/functions.php on line 2

Notice: Undefined index: action in /home/u8972300/public_html/wp-content/themes/customify/functions.php on line 7

Notice: Undefined index: action in /home/u8972300/public_html/wp-content/themes/customify/functions.php on line 12

Notice: Undefined index: action in /home/u8972300/public_html/wp-content/themes/customify/functions.php on line 17
Arabuluculuk Sınava Hazırlık Eğitimi – ASC
Menü Kapat

Arabuluculuk Sınava Hazırlık Eğitimi

ARABULUCULUK SINAVA HAZIRLIK SEMİNERLERİ

EĞİTİMİN AMACI VE HEDEFİ

24.11.2019 tarihinde, 5.000 arabulucu ihtiyacına yönelik olarak “2019 Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Sınavı” yapılmıştır. Bir sonraki sınav, Arabuluculuk Daire Başkanlığı tarafından ilan edilmiş ancak pandemi sebebiyle yapılamamıştır.

Son arabulucu alımına ilişkin sınavın son derece rekabetçi olması ve arabuluculuk görev yetkilerinin artması nedeniyle hazırlık kurslarının önemi ortaya çıkmıştır.

Eğitim saat ve içeriklerinde de değişiklikler meydana gelmiş olduğundan, sınava hazırlık eğitimi konusunda adaylardan gelen yoğun talep doğrultusunda eğitimimiz planlanmıştır.

KİMLER KATILMALI

Eğitimde son değişikliklere göre yapılan temel arabuluculuk eğitim konularının özetlenmesi ve test usulü ile yapılacak sınava yönelik bir çalışma sistemi öngörülmektedir.

Eğitimin arabuluculuk temel eğitimi olmadığı , kısa süre içerisinde ve sınava yönelik bir güncelleme eğitimi olduğunun dikkate alınarak, katılımcıların temel arabuluculuk eğitim kitabını okumuş olarak eğitime katılmaları eğitimin verimli olmasını sağlayacaktır.

Sınava girecek tüm adaylara başarılar dileriz.

EĞİTİM PROGRAMI

Hafta içi eğitim gün ve saatleri:

Hafta içi eğitimleri Pazartesi , Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri olmak üzere dört gün sürecektir.

Her gün eğitimler 17.30 – 21.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek, iki defa 15’er dakikalık ara verilecektir.

Toplam eğitim süresi 12 saattir.

Hafta sonu eğitim gün ve saatleri:

Hafta sonu eğitimleri Cumartesi ve Pazar günleri gerçekleştirilecektir.

Her iki gün eğitimler 10.00 – 17.30 saatleri arasında verilecek, 13.00 – 14.00 arası öğlen arası ve her iki bölümde birer defa 15’er dakikalık ara verilecektir.

Toplam eğitim süresi 12 saattir.

Eğitim İçeriği

I. GÜN

 • Arabuluculuk mevzuatı
 • Hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuk kanun ve yönetmeliği
 • Dava şartı arabuluculuk kapsamında İş Hukuku’nda arabuluculuk dava şartı ve Ticaret Hukuku’nda arabuluculuk mevzuatı
 • Arabuluculuk Etiği
 • Çatışma Teorisi ve Toplumsal Cinsiyet
 • Arabuluculuğun Temel İlkeleri
 • Arabulucu Kimdir? Arabuluculuk Nedir?

II. GÜN

 • Arabuluculuk Aşamalarının Gözden Geçirilmesi
 • Arabuluculuk Aşamaları
 • Hazırlık Aşaması
 • Başlangıç Aşaması
 • İnceleme Aşaması
 • Müzakere Aşaması
 • Sonuç / Anlaşma Aşaması

EĞİTİM ÜCRETİ

               12 saatlik eğitim ücreti 500 TL + KDV’dir.

EĞİTMENLERİMİZ

Dr. Yeliz Gümrükçüoğlu

Yard. Doç. Dr. Yeliz BOZKURT GÜMRÜKÇÜOĞLU, 1982 yılında İstanbul’da doğmuş olup, lisans eğitimini 2005 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde fakülte ikincisi olarak tamamlamıştır. 2007 yılında “Ücretin Gününde Ödenmemesi Sebebiyle İş Görmekten Kaçınma Hakkı” konulu yüksek lisans tezini başarı ile savunmuştur. Ardından aynı yıl İstanbul Kültür Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Doktora Programı’na başlayan BOZKURT GÜMRÜKÇÜOĞLU doktora tez çalışması için Erasmus programı ile bir yıl süreyle Almanya’nın Trier şehrinde bulunan İş Hukuku Enstitüsü’nde (Institut für Arbeitsrecht und Arbeitsbeziehungen in der EG-IAAEG) araştırmalarda bulunmuş olup, 2012 yılında Prof. Dr. Turhan Esener danışmanlığında “Türk İş Hukuku’nda Belirli Süreli İş Sözleşmesi” isimli doktora çalışmasını tamamlamış ve kitap olarak yayımlamıştır. 2014 yılında ise Prof. Dr. Turhan Esener ile birlikte yazarı olduğu “Sendika Hukuku” kitabı yayımlanmıştır. Almanya’nın Freiburg şehrinde bulunan İş Hukuku Ve Sosyal Güvenlik Hukuku Enstitüsü’nde 2014 yılında üç ay süreyle araştırmalarda bulunmuştur. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanlığı Arabuluculuk Sicili’ne kayıtlı arabulucu olan BOZKURT GÜMRÜKÇÜOĞLU’nun iş hukuku alanında yayımlanmış makale, karar incelemesi, tebliğ ve çevirileri bulunmaktadır. Evli ve bir çocuk sahibi olup, halen İbn Haldun Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Mehveş Ekşiler

1990 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. 1992 yılından itibaren İstanbul Barosu’na kayıtlı serbest avukat ve 2014 yılından itibaren Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Sicili’ne kayıtlı arabulucu olarak faaliyet göstermektedir. Kurucu yönetim kurulu üyesi olduğu Arabuluculuk Gönüllüleri Derneği’nde 2016-2018 döneminde yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütmüştür.

2016 yılında Chartered Institute of Arbitrators ( CiArb )’dan eğitim almış ve sınavda başarılı olarak uluslararası akredite arabulucu olmaya hak kazanmıştır.

Halen, İbn Haldun Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Ticaret Üniversitesi, İstanbul Medipol Üniversitesi’nde temel arabuluculuk ve iş hukukunda uzman arabuluculuk eğitimlerinde eğitmen olarak görev almakta, aktif olarak arabuluculuk ve avukatlık yapmaktadır.

Cansev Turan

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. 2013 yılından bu yana Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Siciline kayıtlı arabulucudur.

Kurucu yönetim kurulu üyesi olduğu Arabuluculuk Gönüllüleri Derneği’nde halen yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

2014 yılından itibaren Arabuluculuk Daire Başkanlığı nezdinde gerçekleştirilen “Türkiye’nin Hukuk Uyuşmazlıklarındaki Arabuluculuk Uygulamalarının Geliştirilmesi Projesinde ” kolaylaştırıcı olarak görev yapmıştır.

İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesinde Adalet bölümünden pedagojik formasyon eğitimi almıştır. Halen Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Özel Hukuk alanında yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

İbn Haldun Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Altınbaş Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi  Sürekli Eğitim Merkezleri’nde temel arabuluculuk, iş hukukunda uzman arabuluculuk ve uzlaştırmacılık eğitimlerinde eğitmen olarak görev almakta, aktif olarak arabuluculuk, uzlaştırmacılık ve avukatlık yapmaktadır.

Özlem Acar Ünal

Dr. Özlem Acar Ünal lisans eğitimini 2005 yılında birincilikle tamamladıktan sonra, 2009 yılında yüksek lisans eğitimini “Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’na Göre Kart Sahibinin Korunması” konulu tezi ile tamamlamıştır. Doktora çalışması için bir yıl süreyle Almanya’nın Trier şehrinde bulunmuştur. 2014 yılında “Türk Borçlar Hukukunda Müteselsil Kefalet Sözleşmesi” isimli doktora çalışmasını başarıyla tamamlamıştır. İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Dr. Öğretim Üyesi olarak Medeni Hukuk alanında dersler vermektedir.