Notice: Undefined index: action in /home/u8972300/public_html/wp-content/themes/customify/functions.php on line 2

Notice: Undefined index: action in /home/u8972300/public_html/wp-content/themes/customify/functions.php on line 7

Notice: Undefined index: action in /home/u8972300/public_html/wp-content/themes/customify/functions.php on line 12

Notice: Undefined index: action in /home/u8972300/public_html/wp-content/themes/customify/functions.php on line 17
Çocuklar için Yazı Atölyesi (14-16 Yaş) – ASC
Menü Kapat

Çocuklar için Yazı Atölyesi (14-16 Yaş)

PROGRAMIN AMACI VE ÖNEMİ

       Tarih boyunca insanoğlu önemli buluşlar yapmıştır. “Bu buluşlar içinde en önemlisi hangisidir?” sorusuna verilen cevap genellikle ateş ve tekerleğin icadı olur. Ateş, pek çok şeyin başlangıcı olarak kabul edilirken tekerlek de insana hareket imkânı verdiği için diğerlerinin önüne geçer. Oysa insanoğlunun hayatını değiştiren çok önemli bir şey daha vardır: DİL.

    “Bazılarının buluş bazılarının keşif diyebileceği çok etkili ve esaslı bir başka alet dildir. Dil bize büyük bir hareket imkânı verir, tekerlekten daha çok. Dili kullanarak mekânda olduğu kadar zamanda da hareket edebiliriz.” (J.C. London, Kelimelerin Büyülü Dünyası, s. 59)

         “Kişi, diliyle düşünür.” İnsan hayal edemediği bir şeyin peşinden gitmez. Hayal edebilmesi için onu gözünde canlandırması gerekir. İşte bunun için de kelimelere ihtiyacı vardır. Yazma çalışmaları, kişinin hayal gücünün sınırlarını genişletir. Ona ufuk açar. “Bana kaç kelime bildiğini söyle, sana hayallerinin resmini çizeyim.” 

     Çağrışımların özgürce harekete geçmesi, orijinal düşüncelerin aktif hale gelmesi için sol beynin denetiminden kurtulmak gerekir. Yazma yolculuğunun önemi burada devreye girer. Bu yolculuğa çıkan bireyin hayatında okuma eylemi daha fazla yer tutmaya başlar. Böylece öğrenme merakı tetiklenir. Okudukça çoğalır. Kendini ifade etmek ister. Konuşmak ve yazmak; onun için bir ihtiyaç ve mutluluk haline gelir. Yazmaya tıpkı konuşma gibi iletişim kurmanın ve kendini tanıtmanın bir yolu olarak bakar.

    Güzel bir yazı; iletişim çağı adını verdiğimiz günümüzde kişiyi çevresinde ayrıcalıklı kıldığı gibi aynı zamanda ona özgüven de kazandırır. Parçalar yerli yerine oturur. Ardından kendine güvenen, ne istediğini bilen, akademik başarısı yüksek bireyler yetişir.

        Yazarlık derslerinin amacı yazar yetiştirmek değildir. Kişinin kendini keşfetmesini sağlamaktır. Bu eğlenceli keşif yolculuğunun temelinde düşünme vardır.

    İnsan; görmeyi, dinlemeyi, düşünmeyi öğrenerek kendi dünyasını keşfeder. Bu, duyuların eğitilmesi anlamına gelir. O zaman yazma derslerinin amacı “duyuların eğitilmesi” dir.

       Duyu algıları yeterince eğitilmemiş bir insan, bakar kör gibidir. Gözleri açıktır ama görmesi gerekeni görmez. İşitme yetisi vardır ama duymaz. Empati gücü yoktur. Çevresinde olup bitenlere duyarsız kalır. Çünkü bütün bunların olması için kişinin önce kendini tanıması gerekir. “Ancak kişinin kendi içinden başlayan yolculuk dışarıya kadar uzanabilir.” İşte yazma eylemi, kişinin iç dünyasıyla dış dünya arasında bir denge kurmasını sağladığı için gerekli ve önemlidir. 

              Sevgili Anne Babalar ve Öğretmenler,

        Yazmak için *bakmak * görmek * düşünmek * yorumlamak gerekir. Bakan, gören, düşünen, yorumlayan çocuğun akademik başarısı yüksek olur. Sıra dışı fikirler üretir. Sorunlara çözümler bulur.  Hayallerini keşfeder. Kendini ifade eder. Böylece huzurlu ve mutlu bir çocuk olur. Kahkahalarının neşesi kuşların cıvıltılarına karışır.

       Sevgili Çocuklar; Hayal dünyanıza yapacağınız en eğlenceli yolculuk; hikâye yazmaktır. Bu sihirli yolculuğa BİRLİKTE ÇIKMAYA ne dersiniz.

Fatma Işık Hocamızla Çocuklar için Yazı Atölyesinde buluşmak üzere…

KİMLER KATILABİLİR

13-16 yaş arası öğrenciler katılabilir.

EĞİTİM SÜRESİ VE ÜCRETİ

Eğitim süresi 8 saat ve ücreti 270 TL’dir.

EĞİTİM TAKVİMİ

TarihGünBaşlama SaatiBitiş Saati
17.08.2020Pazartesi17:3019:30
20.08.2020Perşembe17:3019:30
24.08.2020Pazartesi17:3019:30
27.08.2020Perşembe17:3019:30

ÖDEME VE KAYIT

  • Havale ile Ödeme:  Türkiye İş Bankası; Batı Ataşehir Şubesi

           IBAN: TR57 0006 4000 0011 2950 1269 13                                 

  • Kredi Kartı ile Ödeme: Aşağıdaki butona tıklayarak kayıt ve ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.